Čalounění

Věčná bitva mezi kufraři a taškaři. Co je lepší? Na fórech se strhávají bitvy s argumenty pro a proti a podle prodejů není vítěze. Každý si prostě koupí to, co považuje za nejlepší kompromis pro sebe.

Jedna z věcí, které štvaly na hliníkových kufrech mě, je jejich špinění. Hliník třením věcí uvnitř černá a špiní vložené věci. Už po pouhých dvou výletech vypadají kufry uvnitř takto:

Kdysi dávno jsem viděl u kamaráda, jak si vylepil kufr kobercem a tohle řešení se mi tak líbilo, že jsem začal pátrat po materiálech, které by se pro tento účel hodily. Po testech s různými koberci, testování technologie flokování kufru atd. jsem nakonec vyhodnotil jako nejlepší materiál pro vyčalounění 2mm silnou netkanou textilii - plsť.

Používáme materiály výhradně od českého výrobce a žádné levné náhrady z východu. Plsť je odolný materiál vůči mechanickému poškození, dobře se s ní pracuje, je příjemná na omak a v neposlední řadě dobře vypadá. Za velkou výhodu považuju také mnohem lepší tepelnou izolaci kufru po vylepení plstí. Dlouho jsem také testoval, jak tento materiál na kufr přilepit. Od lepení Chemoprenem, lepidlem ve spreji až po různé lepící pásky. Výhoda vlepování je, že věci v kufru pořád tlačí na stěny, není tak problém s jejich odlepováním.

Nakonec jsme zvolili jako nejlepší variantu oboustrannou lepící pásku značky TESA, která se používá v automotive. Dlouhodobá teplotní odolnost je do 80 stupňů, krátkodobá do 130 stupňů. Přilnavost na hliník je 10N/cm, což je předimenzovaný požadavek na použitý účel. Jediná nevýhoda této pásky je cena, ale než jít cestou levných a problémových pásek, zvolili jsme cestu kvality za vyšší cenu.

Standardní barevné provedení čalounění je melír. Tuto barvu jsme zvolili kvůli tomu, že na ní není vidět každý drobek a sebemenší zašpinění. Snese velkou mechanickou zátěž a při běžném používání je prakticky nezničitelná. 

Samozřejmě jsou možné i barevné variace, ale u těchto je potřeba počítat s tím, že časem při nešetrném zacházení je možná tvorba žmolků, které jdou sice jednoduše odstranit, ale už je to práce navíc.

Další fotografie si můžete prohlédnout na naší facebookové stránce