Fólie

Změna barvy kufrů původně vůbec nebyla v našem plánu a tato část úprav se nakonec stala nejkomplikovanější a nejdéle trvající prací a testy. Celé to vzniklo tak, že jsem si koupil Hondu CRF 1100 Africa Twin a chtěl jsem originální kufry s výřezem na výfuk. Nechtěl jsem řešení jako jsem měl mé původní Africe – levý kufr širší a pravý užší vedle výfuku. Chtěl jsem celkově užší motorku pro lepší manévrování ve městech a v kolonách i za cenu menšího úložného prostoru. Jenže ouha, originální kufry od Hondy se dělají pouze v provedení čistého hliníku bez možnosti černé barvy, což k mé černé motorce bylo jako pěst na oko. Neviděl jsem v tom problém a dal kufry do jedné reklamky olepit fóliemi. Výsledek byl ale žalostný, nýty se nedají fólií potáhnout, ořezávat je přesně by bylo komplikované a drahé, to samé platí pro madla na kurty atd.

Další fotografie si můžete prohlédnout na naší facebookové stránce


Smířil jsem se s tím, že jsem udělal chybu a začal hledat profesionály. Našel jsem firmu s dobrými referencemi a zavezl jim kufry. Varovali mě, že to bude náročné – madla, nýty, uchycení, hromada záhybů atd. Po nalepení fólie na víko kufru, byl výsledek mnohem lepší, ale perfektní to také nebylo.

Navíc mi odmítli dělat další kufry kvůli celkové náročnosti, že jediná cesta je kufr rozdělat, polepit a potom ho složit zpátky. Jednoduše, lepit fólie na hotový kufr má jen dvě řešení – buď to bude z dálky dobře vypadat, detaily zblízka budou stejně nedokonalé a bude to drahé, nebo to bude cenově přijatelné, ale detaily se nesmí vůbec řešit a bude to vypadat jako v případu č. 1 od reklamky.

Začal jsem tedy řešit, jak kufr kompletně rozložit a zase složit zpátky. Z výroby jsou použity nýty, které jsou určeny pro průmyslovou výrobu a koupit je v malém množství nejde. Navíc by bylo velmi komplikované nýtovat je ve stísněném prostoru uvnitř kufrů bez speciálního a velmi drahého strojového vybavení. Hledal jsem tedy náhradu ve šroubech. Po dlouhém hledání se mi podařilo najít použitelné šrouby, které z jedné strany vypadají jako nýty, takže původní design je nezměněný. Navíc, tyto šrouby jdou sehnat i v černém a bílém provedení, což dává nové designové možnosti barevných kombinací. 

Teď už bylo potřeba se jen naučit kufry rozmontovat a zase smontovat. Po dlouhých testech pokus omyl se mi podařilo rozmontovat kufry GIVI. Dodal jsem spodní díl kufru profíkům na polepy fólií a výsledek byl už skoro 100% - až na nerovný řez u horního plastu a několik nečistot pod fólií, které bily do očí zdálky.


S tím bych se už i smířil, ale s cenou 3.000,- Kč bez DPH jen za nalepení fólie za víko a kufr už teda moc ne. Tak jsem si řekl, že nalepit fólii rovný kufr nemůže být nic těžkého a rozhodl jsem se, že se to naučíme sami. Objednal jsem školení na lepení folií, naučili jsme se základy a začali testovat lepení fólií. Samozřejmě to chce grif a praxi, hlavně při práci s detaily. Ten se dá získat jedině lepením, takže jsme dělali testovací kufry a postupně odstraňovali problémy s detaily tak, aby byl výsledek opravdu dokonalý. 

Pro polep kufrů používáme wrappingovou fólii značky KPMF. Kvalitní fólie KPMF z Anglie pro polep a ochranu povrchů, které je vyráběna od roku 1991. Fólie zajišťují vysokou tvárnost materiálu bez následného smršťování, zachovávají stálost a sytost barev na minimálně 5 let. U našich aplikací na moto kufry je životnost mnohonásobně vyšší díky menší zátěži než u automobilového provozu. Fólie jsou odolné vůči UV.

Při kompletování kufrů samozřejmě dbáme na to, aby se nezměnily původní vlastnosti kufru, tzn voděodolnost a pevnost. Na všechny šrouby používáme zajišťovač Loctite proti povolení, pod hlavy dáváme speciálně pro nás vyrobené těsnění, odstraňujeme původní silikon a nahrazujeme jen novým atd. Každý kufr jde po kompletaci na test voděodolnosti, jednoduše ho ponoříme do vody a kontrolujeme, zda někudy neproniká voda dovnitř.

Standardní provedení u kufru je zadní strana a dno kufru černé, zbytek dle volby zákazníka. Samozřejmě je ale možné dát barevnou fólii na celý kufr, nebo vybrat jinou kombinaci jen a jen podle vašeho přání. Stačí nám napsat vaši představu do poznámky a my s vámi budeme konzultovat přesné provedení.

Samolepky
Na přání můžeme na fólie nalepit samolepky. V současné době vyrábíme samolepky pouze jednobarevné. Máme v nabídce různé varianty samolepek, ale můžeme samozřejmě vyrobit jakoukoliv samolepku na přání. Můžeme vyrobit různé individuální nápisy nejen na kufr, ale i na motorku. Pro samolepky používáme stejnou wrappingovou fólii KPMF jako na polep kufrů.

Další fotografie si můžete prohlédnout i na naší facebookové stránce: 

Ukázka polepu kufrů GIVI


Ukázka polepu kufrů SW MOTECH